mojeauto.pl > Centrum informacyjne > Przebadali ponad 8 milionów samochodów

Przebadali ponad 8 milionów samochodów

Na stronach Internetowej Platformy Motoryzacyjnej mojeauto.pl opublikowany został ranking najmniej i najbardziej awaryjnych samochodów roku 2006. Ranking został przygotowany przez redakcję mojeauto.pl w oparciu o przekazaną przez DEKRA bazę danych – raport usterkowości.

W 2006 r. organizacja DEKRA przebadała na rynku niemieckim ponad 8 milionów samochodów osobowych w ponad 400 stacjach kontroli pojazdów DEKRA oraz blisko 36.600 współpracujących z nimi warsztatach samochodowych. Dane z badań były zapisywane w systemie informatycznym i po zakończeniu roku zostały zaprezentowane w formie zbiorczego raportu. Na jego podstawie, redakcja mojeauto.pl przygotowała ranking awaryjności samochodów. W rankingu uwzględnione zostały jedynie te modele samochodów, które były badane dostatecznie często - powyżej 100 sztuk w ciągu 2006 roku. O kolejności w rankingu zadecydowały: najwyższy odsetek samochodów bez usterek, następnie najniższy odsetek samochodów z poważnymi usterkami i wreszcie najniższy odsetek samochodów z usterkami nieznacznymi.

Samochody sklasyfikowano w trzech grupach wiekowych: do 3 lat, od 4 do 5 lat i od 6 do 7 lat. W czasie badań kontrolowano główne podzespoły pojazdów i na tej podstawie wyodrębniono awaryjność w poszczególnych kategoriach: karoseria i podwozie, oświetlenie, elektryka, silnik, układ wydechowy, przeniesienie napędu, zawieszenie, układ hamulcowy, układ kierowniczy i ogumienie.

Auta od 0 do 3 lat

W grupie aut do 3 lat najmniej awaryjny okazał się model Seat Altea – aż w 98,3% badanych egzemplarzy stwierdzono brak usterek, gdzie średnia dla tej grupy wiekowej wyniosła 84%. Na drugiej pozycji znalazł się Volkswagen Golf V również z wysokim współczynnikiem 96,9%. Trzecie miejsce wśród 3-latków zajęło BMW X3 z wynikiem 96,8%. Wśród sklasyfikowanych samochodów ostatnie miejsce przypadło dla modelu Kia Carnival - zaledwie 62,9% egzemplarzy zdało egzamin „sprawnościowy” za pierwszym podejściem.

Auta od 4 do 5 lat

W kategorii aut do 5 lat czołowe lokaty zajęły marki Audi i Honda. Najwyżej ocenione zostało Audi A4 Cabrio – 91,2% bezawaryjnych egzemplarzy modelu wśród wszystkich badanych. Druga pod względem niezawodności to Honda S-2000 – 87,1%., a trzecia Honda Jazz - 86,5%. Średnia dla grupy wiekowej wyniosła 70,7%. Najmniej pomyślne testy w tej grupie wiekowej przeszła ponownie Kia Carnival oraz kolejno Fiat Multipla i Kia Sportage. W przypadku tych pojazdów więcej niż 50% badanych modeli okazała się niesprawna.

Auta od 6 do 7 lat

Według ekspertów Dekry najpełniejszy obraz niezawodności testowanych samochodów oddaje trzecia grupa wiekowa - auta do 7 lat. W tym zestawieniu króluje marka Mercedes, której model Mercedes SL (79,5% testowanych egzemplarzy bez usterek)  zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce w rankingu wśród 7-latków przypadło Mazdzie MX-5 - 77,3% , a trzecie Porsche Boxster z wynikiem 76,8%. Są to wysokie noty zważywszy, że średnia dla tej grupy wyniosła 58,3% samochodów bez usterek. Wśród najbardziej wadliwych aut do lat 7 po raz kolejny znalazły się modele Chrysler Voyager i Mercedes Klasa V. Awaryjną trójkę uzupełnia jeszcze Jeep Cherokee.  

Internetowa Platforma Motoryzacyjna mojeauto.pl jest jedynym polskim serwisem internetowym, który przygotowuje i publikuje wyniki raportu usterkowości niemieckiej firmy rzeczoznawców DEKRA. Mojeauto.pl współpracuje z firmą DEKRA od 2001 roku.

Pełna lista przebadanych ponad 150 modeli znajduje się pod adresem: www.uzywane.mojeauto.pl/raport2006